Wyszukiwarka


Kwasy omega-3-6-9 – właściwości, źródła w diecie, zastosowanie i suplementacja

Kwasy omega-3-6-9 to bardzo ważne składniki dla naszego organizmu. Przekonaj się, czym różnią się od siebie te kwasy i w jakich produktach możesz je znaleźć.

Kwasy tłuszczowe nienasycone omega-3-6-9 – właściwości i źródła w diecie. Butelki z olejami na niebieskim tle.

Spis treści:

  1. Kwasy tłuszczowe nienasycone – dlaczego są ważne?
  2. Kwasy omega 3, 6 i 9 – właściwości
  3. Nienasycone kwasy tłuszczowe – w jakich produktach?
  4. Kwasy omega – zastosowanie i suplementacja

Kwasy omega 3, 6, 9 są kluczowymi składnikami odżywczymi, pełniącymi ważną rolę w ludzkim organizmie. Należą one do kwasów tłuszczowych, które dzielą się na kwasy tłuszczowe nasycone i nienasycone.

Kwasy tłuszczowe nienasycone – dlaczego są ważne?

Kwasy tłuszczowe nasycone znajdują się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego i powinny być spożywane z umiarem. Zawierają je między innymi czerwone mięso, sery, masło, smalec.

Tymczasem kwasy tłuszczowe nienasycone – zarówno jednonienasycone, jak i wielonienasycone – są bardzo dobre dla naszego zdrowia i powinny być jednym z podstawowym elementów naszej diety. Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe są szczególnie ważne dla zdrowia, ponieważ organizm ludzki nie jest w stanie ich samodzielnie wytworzyć, co oznacza, że muszą być dostarczane z dietą. Do kwasów nienasyconych należą właśnie kwasy omega 3,6 oraz 9.

Kwasy omega 3, 6 i 9 – właściwości

Kwasy omega-3 i kwasy omega-6 to nienasycone kwasy tłuszczowe, które odgrywają kluczową rolę w naszym organizmie. Kwas eikozapentaenowy (EPA) i kwas dokozaheksaenowy (DHA) przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania serca.[1], [2]

Kwasy omega-9, choć nie są klasyfikowane jako niezbędne (ponieważ organizm może je syntetyzować), mają również znaczący wpływ na zdrowie, przyczyniając się do prawidłowego funkcjonowania serca.

Nienasycone kwasy tłuszczowe – w jakich produktach?

1. Kwasy omega-3 – gdzie najwięcej ich znajdziemy? Bogatymi ich źródłami są przede wszystkim tłuste ryby morskie, takie jak łosoś, makrela czy sardynki, szczególnie obfitujące w kwasy omega-3. W czym jeszcze można znaleźć? Są one też w nasionach lnu, orzechach włoskich oraz w oleju lnianym.[3]

Kwasy omega-3 dzielą się na:

  • ALA (kwas alfa-linolenowy) – znajduje się w olejach i nasionach,
  • DHA (kwas dokozaheksaenowy) – znajduje się w rybach i produktach morskich.

2. Kwasy omega-6 znajdują się głównie w olejach roślinnych, takich jak olej słonecznikowy, olej kukurydziany i olej sojowy.

3. Kwasy omega-9 występują w oliwie z oliwek, orzechach ziemnych i awokado.

Kwasy omega – zastosowanie i suplementacja

Suplementacja kwasami omega-3, 6 i 9 może być rozważana w sytuacjach, gdy ich dostarczanie z dietą jest niewystarczające. Jeśli zastanawiasz się jakie wybrać kwasy omega-3, 6, 9, to warto kierować się składem preparatu. Ważne jest, aby sięgać po suplementy diety dobrej jakości.

Podsumowując, kwasy omega-3, 6 i 9 odgrywają ważną rolę we wspieraniu dobrego samopoczucia. Dostarczanie ich w odpowiednich proporcjach jest kluczowe, a ich źródła w diecie powinny być dobrze zróżnicowane. W sytuacji, gdy dieta nie dostarcza wystarczającej ilości tych kwasów, odpowiednia suplementacja może być pomocna. Warto zadbać o ich odpowiednią ilość w diecie zwłaszcza u kobiet w ciąży oraz rozwijających się dzieci.

Przypisy:

[1] Omega-3 Fatty Acids: An Essential Contribution, Harvard T.H. Chan School of Public Health https://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/what-should-you-eat/fats-and-cholesterol/types-of-fat/omega-3-fats/

[2] Beneficial Outcomes of Omega-6 and Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids on Human Health: An Update for 2021, National Library od Medicine https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8308533/

[3] Omega-3 Fatty Acids, National Institutes of Health https://ods.od.nih.gov/factsheets/Omega3FattyAcids-Consumer/

Redakcja Iskial

Może Cię zainteresować

Witamina D3 – właściwości, działanie, normy, źródła witaminy D i suplementacja

Witamina D3 – właściwości, działanie, normy, źródła witaminy D i suplementacja

Ile witaminy D dziennie jest niezbędne dla zdrowia, na co pomaga witamina D, gdzie występuje i kiedy ją suplementować? Dowiedz się z naszego artykułu.

czytaj
Zdrowe ryby – czy można je jeszcze znaleźć i gdzie ich szukać?

Zdrowe ryby – czy można je jeszcze znaleźć i gdzie ich szukać?

Postępujące zanieczyszczenie środowiska sprawia, że coraz trudniej znaleźć zdrowe ryby, wolne od metali ciężkich i antybiotyków. Jednak nie jest to niemożliwe. Sprawdź, gdzie szukać dobrych ryb, które z nich warto spożywać, a których lepiej unikać.

czytaj