Wyszukiwarka


DHA dla dzieci – kiedy podawać dziecku ten ważny kwas tłuszczowy?

Dowiedz się, dlaczego kwas tłuszczowy DHA jest tak ważny dla dzieci i kiedy sama dieta nie wystarcza, aby zapewnić jego właściwy poziom.

DHA dla dzieci – kiedy podawać ten kwas tłuszczowy? Dziewczynka o blond włosach trzyma w dłoni suplement diety z kwasem DHA.

Spis treści:

  1. Rola DHA w rozwoju dziecka
  2. DHA dla niemowląt
  3. DHA dla dzieci starszych
  4. Źródła DHA w diecie dziecka
  5. Kiedy zacząć suplementację DHA u dzieci?
  6. Jaka ilość DHA dla dzieci jest odpowiednia?

DHA, czyli kwas dokozaheksaenowy, to jeden z najważniejszych kwasów tłuszczowych omega-3, który odgrywa istotną rolę w utrzymaniu prawidłowego funkcjonowania mózgu i widzenia także u dzieci[1]. Jest on szczególnie istotny w pierwszych latach życia, kiedy to mózg i układ nerwowy rozwijają się najszybciej. Dlatego właśnie suplementacja DHA u dzieci jest tematem wielu badań i zaleceń. Poniżej omówimy, kiedy i dlaczego warto wprowadzić do diety dzieci kwasy DHA.

Rola DHA w rozwoju dziecka

DHA jest jednym z głównych składników budulcowych mózgu i siatkówki oka. Już na etapie życia płodowego kwas ten jest niezbędny do prawidłowego mózgu[2] i narządu wzroku. Kobiety w ciąży powinny dbać o odpowiednią podaż DHA, ponieważ płód czerpie te cenne kwasy bezpośrednio z organizmu matki. Po narodzinach, odpowiednie stężenie DHA w diecie niemowlęcia nadal jest kluczowe.

DHA dla niemowląt

Od pierwszych dni życia niemowlęcia warto zadbać o to, aby w jego diecie obecne były kwasy DHA. Dla dzieci nowonarodzonych to szczególnie ważny składnik pokarmu. Mleko matki jest bogatym źródłem DHA, o ile jej dieta jest odpowiednio zbilansowana[3].

DHA dla dzieci starszych

Kiedy dziecko przestaje być karmione piersią lub mieszanką mleczną, warto kontynuować podaż DHA poprzez dietę lub suplementy bogate w kwasy omega-3 dla dzieci, w tym DHA.

Bogatym źródłem kwasów omega-3 są przede wszystkim tłuste ryby i owoce morza. Z kolei suplementy dostępne są w różnych formach, takich jak: oleje rybne i kapsułki. Wygodną formą podania dziecku kwasów DHA jest preparat w płynie. W suplementach z DHA dla dzieci często znajduje się równie ważna witamina D3.

Źródła DHA w diecie dziecka

Naturalnym źródłem kwasów omega-3, w tym DHA, są tłuste ryby, takie jak łosoś, pstrąg, dorsz, tuńczyk, halibut, śledź czy sardynki. Cenne kwasy tłuszczowe znajdują się  również w krewetkach, małżach i innych owocach morza. Dla dzieci, które nie przepadają za smakiem ryb, dostępne są alternatywy w postaci suplementów.

Nie tak bogatym, ale dobrym źródłem DHA są też algi morskie, orzechy, siemię lniane czy oleje roślinne.

Kiedy zacząć suplementację DHA u dzieci?

Suplementację DHA można rozpocząć już od pierwszych dni życia, zwłaszcza w przypadku dzieci nie karmionych piersią. Dla starszych dzieci, które przestają pić mleko matki, wprowadzenie suplementów z omega-3, w tym DHA dla dzieci jest zasadne, jeśli ich dieta nie zawiera odpowiednich ilości tłustych ryb.

Jaka ilość DHA dla dzieci jest odpowiednia?

Dzienna ilość kwasów DHA do spożycia zależy od wieku dziecka. W przypadku dzieci powyżej 2. roku życia oraz dorosłych należy promować spożywanie tłustych ryb morskich i/lub podawać dodatkowe porcje DHA lub mieszaniny DHA z innym kwasem omega-3 (EPA), około 250 mg dziennie[4].

Podsumowując, kwasy DHA to ważny składnik, który wspiera utrzymanie prawidłowego funkcjonowania  mózgu i widzenia1. Od pierwszych dni życia, poprzez okres niemowlęcy aż po wiek przedszkolny i szkolny, warto dbać o odpowiednią podaż tego kwasu tłuszczowego DHA w diecie dziecka. Sprawdź też: kiedy podawać olej z wątroby rekina dla dzieci.

Przypisy:

[1] Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 250 mg DHA dziennie.

[2] The Relationship of Docosahexaenoic Acid (DHA) with Learning and Behavior in Healthy Children: A Review, National Library od Medicine https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3738999/

[3] Spożywanie kwasu dokozaheksaenowego (DHA) przez matkę wspomaga prawidłowy rozwój mózgu u płodu i niemowląt karmionych piersią. Korzystne działanie występuje w przypadku spożywania 200 mg DHA dziennie ponad zalecane dzienne spożycie kwasów tłuszczowych omega-3 dla dorosłych, tj.: 250 mg DHA i EPA.

[4] Jarosz M., Rychlik E., Stoś K., Charzewska J. (red.) Normy żywienia człowieka dla populacji Polski i ich zastosowanie. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, 2020

Redakcja Iskial

Może Cię zainteresować

Witamina D3 – właściwości, działanie, normy, źródła witaminy D i suplementacja

Witamina D3 – właściwości, działanie, normy, źródła witaminy D i suplementacja

Ile witaminy D dziennie jest niezbędne dla zdrowia, na co pomaga witamina D, gdzie występuje i kiedy ją suplementować? Dowiedz się z naszego artykułu.

czytaj
Zdrowe ryby – czy można je jeszcze znaleźć i gdzie ich szukać?

Zdrowe ryby – czy można je jeszcze znaleźć i gdzie ich szukać?

Postępujące zanieczyszczenie środowiska sprawia, że coraz trudniej znaleźć zdrowe ryby, wolne od metali ciężkich i antybiotyków. Jednak nie jest to niemożliwe. Sprawdź, gdzie szukać dobrych ryb, które z nich warto spożywać, a których lepiej unikać.

czytaj